Bez kategorii

Wycieczka do Osieka

  

http://www.youtube.com/user/OwczarekMarcin?feature=mhum#p/a/u/0/enEVb4OdgDs

Hej,

         dzisiaj z cyklu „cudze chwalicie swego nie znacie” multimedia z wycieczki do pobliskiego Osieka. Miejsca z przebogatą historią. Wszak to tutaj w 1489(90)(?) roku urodził się i mieszkał w miejscowym majątku, słynny Caspar Schwenckfeld von Ossig, pastor, twórca odłamu kalwinizmu. Wyznawcy tej religii- „Kościoł Schwenkfelderów” działa do dziś w USA- jest tam ponad 3000 tys. wyznawców. Co jakiś czas przyjeżdzają do Osieka, oddać hołd swojemu pastorowi i założycielowi kościoła. Byli w 2010, pewnie przyjadą jak zapowiadali, i w tym roku. Nader fascynująca historia.

         A i dzisiaj jest co w Osieku oglądać. Sam pałac pomimo, iż nadal zamieszkany, popada w ruinę i już niewiele świadczy o jego chlubnej historii( w środku wspaniały kominek, oraz ciekawe, średniowieczne wystające z pod tynku kamienne fundamenty z czasów pastora). Jest też stary opuszczony poniemiecki cmentarz ewangelicki, zabytkowy kościół, zaraz obok krzyż pokutny. Warto się tam wybrać na wiosenną, rodzinną wycieczkę hahaha 

2 komentarze

 • ~Paweł

  Witam,
  Panie Marcinie, jestem od dwóch lat mieszkańcem Osieka i martwi mnie, że pamięć o tak wielkim reformatorze jakim był Caspar Schwenckfeld jest zapomniana. Chciałbym to zmienić. Moim pomysłem jest odnowienie tablicy pamiątkowej w murze kościoła, która zaginęła:(http://schwenkfelderexilesociety.org/homelands/caspar-schwenckfeld-von-ossig/), nadanie imienia ulicy bądź jakis inny gest poszanowania pamięci duchownego. Co Pan o tym sadzi? Może ma Pan jakiś innymi pomysł jako doświadczony społecznik?
  Jestem do dyspozycji, na razie spróbuje poruszeć temat z tutejszym plebanem, proszę o Pańską odpowiedź na e-maila.
  Pozdrawiam,
  Paweł Kurzydło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.