okolice Lubina,  Wycieczki

Pradawny gród koło Lubina- c.d.

            Mija ponad dwa lata od czasu kiedy napisałem teks o pradawnym grodzisku koło Lubina, czas jak widać szybko płynie. 😀 (patrz: http://lubin-nasza-przyszloscia.pl/2011/07/01/pradawny-grod-kolo-lubina-sensacja-poczatkow-xx-wieku/ ). Ponieważ do dziś nie milkną głosy i wiele osób pyta mnie czy to prawda i czy rzeczywiście takie grodzisko istniało, dziś na Facebooku, na moim Fan Pagu (https://www.facebook.com/LubinNaszaPrzyszloscia?ref=hl) umieszczam komplet zdjęć z wiosennej wyprawy, na to już dziś wręcz legendarne i jakże piękne wzgórze, będące kilkanaście  wieków temu centrum tego regionu.

            Nie jest łatwo dotrzeć do grodziska. Położone z dala od głównych dróg, nadal położone jest na środku bagna, dookoła oblane jest wodami niewielkiego, przepływającego obok potoku, nadal góruje nad otoczeniem. Wprawne oko, pomimo upływu wieków, nadal może wychwycić nie tylko kształt założenia, ale i sztucznie usypane ręką ludzką nasypy, dawne drogi prowadzące z kilku kierunków do grodu. Kończą się one kilkadziesiąt metrów od siedziby, dalej jest już tylko woda. Z pewnością do grodu prowadziły drewniane mosty. Całość sprawia wspaniałe wrażenie i przywraca wspomnienia o czasach jeszcze przedchrześcijańskich.

            Dziś dostać się na wzgórze można jedynie po konarach powalonych drzew. Stojąc na szczycie grodziska z pewnością poczujemy się jak dawni wojowie. Dla mnie rewelacja.

Grodzisko Zwierzyniec- 4500 r.p.n.e.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.