LUBIN

PIERWSZE KINO W LUBINIE (KINO DELI I HOTEL KAISER)

        Trzeba przyznać, że obecnie budynek przy ul. Odrodzenia 8 jest ozdobą tej najładniejszej lubińskiej części miasta i po remoncie z lat 2012/2013 wygląda bardzo interesująco. Jaka jest jego historia i przylegającego do niego budynku sklepu rowerowego znanego sportowca- olimpijczyka z Seulu Jacka Bodyka? Oto ona.

DAWNY HOTEL KAISER- Fasada główna

       Ten dziś ciekawy, reprezentacyjny budynek to dawny zajazd – hotel KAISER („Pod Niemieckim Cesarzem”). Powstał z pewnością jeszcze w ostatnich latach XIX wieku, jako, że z roku 1900 mamy pierwszą znaną informację o tym budynku jako już działającym. Ciekawostką, jest, że w latach I wojny światowej w hotelowych pokojach mieścił się szpital polowy dla rannych żołnierzy.

Hotel I kino

         Na tym zdjęciu widać wyraźnie po lewej  stronie nasze dawne kino POLONIA, odnowione po II wojnie światowej w tzw. „czynie społecznym” przez pracowników DEFiLU, czyli przed wojną kino DELI (DE-utsche LI-chtspiele), czyli idąc dalej jedno z pierwszych na świecie KIN !!!

            Tak, tak, to tutaj, już w pierwszych latach XX wieku (od roku 1913 na stałe) ojciec-założyciel niemieckiej kinematografii Reinhold Schuster (1866-1945) z aparatu kupionego prawdopodobnie od samych braci LUMIERE, prezentował krótkie filmiki. W hotelu aparatura zasilana była z maszyny parowej, czyli miała już prądnicę. To o tyle istotne, że przez kilkanaście wcześniejszych lat, jeszcze od lat 90-tych XIX wieku aparatura jeździła od miasteczka do miasteczka, od wsi do wsi i z wozu końskiego, ze światłem puszczanym z lampy karbidowej w taki sposób były prezentowane pierwsze nagrania. Osiadłszy na stałe w Lubinie Schuster i jego kinematograf cieszyły się ogromnym wzięciem, mieszkańcy grodu mogli podziwiać właściwie wszystkie ówczesne dokonania niemieckiego kina. O lubińskich kinach poczytajcie też tutaj: http://lubin-nasza-przyszloscia.pl/2013/04/03/kino-w-szkole-na-zakrecie/ .

            W erze multipleksów warto przypomnieć o początkach kina i o tym, że Lubin też miał w tym swój niewielki, acz znaczący udział  :-

Więcej zdjęć na stronie:

dzisiaj ul. Odrodzenia 8

Opublikowany przez Lubin Nasza Przyszloscia Czwartek, 30 stycznia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.