okolice Lubina,  Uncategorized

Pałac Niemstów (Herzogswaldau)- Schloß Rittergut Niederhof

                  Dostać się tam niełatwo, trzeba „sforsować” dwa płoty (teren rozparcelowano na mniejsze działki) i z odwagą stawić czoła wielgachnym wolno biegającym psom i …pasącym się przed pałacem owcom (na zdjęciu na schodach). O tym pałacu położonym na Ziemi Lubińskiej wiadomo bardzo niewiele. W sieci nie znajdziecie wiele informacji. Przedstawiam Państwu Dwór Schloß-Anaicht.

Dwór w Niemstowie- elewacja frontowa (fot. autor 2018)

               Sam pałacyk uroczy, rezydencjonalny, schowany skwapliwie przed ludźmi, niewidoczny, jakby przycupnięty, z dala od głównego traktu wiodącego przez wieś, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeczki Niemstowskiej Młynówki, z której odnoga doprowadza wodę do przypałacowego stawu.

Przypałacowa fosa (fot. autor 2018)

            Obecny budynek z przełomu XIX i XX wieku posadowiony na niewielkim podwyższeniu, z centralnie umieszczonym wejściem nosi nadal ślady XVI-wiecznej pierwszej zabudowy kiedy to staraniem rodu von Axleben–Magnus dwór wybudowano. Posadowiony w kształcie litery H (błędnie w literaturze w kształcie podkowy), podpiwniczony, z wielopłaszczyznowym dachem, ze skromnymi dziś lizeniami okiennymi. Podjazd umieszczony centralnie,wejście podwyższone z ciekawymi kilkustopniowymi, szerokimi schodami z kamienną balustradą. Dawniej z efektowną elewacją ogrodową (poniższe foto) z widokiem z ganku na XVI-wieczną fosę

(źródło: fotopolska.eu)

            Sam ród von Axleben posiadał rozległe nadania na terenie Dolnego Śląska, na samej Ziemi Lubińskiej były to m.in. Zimna Woda, Wielowieś, Bukowna czy Jurcz. Przedstawiciele rodu pełnili ważne stanowiska w piastowskich księstwach Dolnego Śląska, Byli namiestnikami, gubernatorami. Herb rodu to w klejnocie hełm ze złotą koroną i  wyrastającą lipą z pięcioma liśćmi w kolorze srebrnym i żółtym. W jednolitej tarczy trzy żelazne ręczne piły.

Herb Rodu vov Axleben

              Dzisiaj wnętrza pałacu nie zachwycają, wszak zaraz po wojnie nikt o pałace nie dbał, a ówczesny gospodarz, czyli PGR dopełnił jak to powszechnie bywało czary goryczy i pałac mocno zdewastował.

                     Dzisiaj jest szansa. Pałac pomimo zniszczeń jest w dość dobrej kondycji. Ma prywatnego właściciela, ktoś dba, aby nie popadał w dalszą ruinę. Może doczeka lepszych czasów…ta historia jest jeszcze nie napisana.

więcej współczesnych zdjęć pałacu na:

 https://www.facebook.com/LubinNaszaPrzyszloscia/

2 komentarze

 • Jeffrey de Fourestier

  Guten Tag,
  Ich sah das Sie über ein Gutshaus in Lubin schrieben. Gibt es auch ein anderen. Ich suche das Rittergutshaus Lubin des Otto von Forestier (von Graevenitz) gehörte 1855 bis 1862? Ich wäre sehr dankbar für weitere Information. Ich endschuldige das ich nicht in Polnisch schreibe da meine Mutter nur ein paar Wörte be gebracht hatt.

  Hochachtungsvoll,
  Jeffrey de Fourestier

  • admin

   Ich heiße Sie herzlich willkommen,
   Es tut mir leid, aber ich schreibe nur ein bisschen auf Deutsch, aber wir versuchen 😉
   Der Nachname: Otto von Forestiera (von Graevenitz), genau nur von Grävenitz Ich weiß von Konrad Klose.
   Konrad Klose Leoben In Luben, Und er hat geschrieben eine Buch- Chronik: „Geschichte der Stadt Lüben” . Ich habe dieses Buch. In diesem Buch auf Seite 537 Konrad geschrieben: „
   Nummer 5
   Regimentkommendanture (…)
   5. Kürrasier-Regiment nr. 4 1833-1849,
   von Grävenitz bis 1834 (…).
   Es war ein bisschen früher, aber das ist alles wasi ich weiß dass Namen. Er war Soldat.
   Mit freundlichen Grüßen
   Marcin Owczarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *