okolice Lubina,  Uncategorized

Pałac Niemstów (Herzogswaldau)- Schloß Rittergut Niederhof

                  Dostać się tam niełatwo, trzeba „sforsować” dwa płoty (teren rozparcelowano na mniejsze działki) i z odwagą stawić czoła wielgachnym wolno biegającym psom i …pasącym się przed pałacem owcom (na zdjęciu na schodach). O tym pałacu położonym na Ziemi Lubińskiej wiadomo bardzo niewiele. W sieci nie znajdziecie wiele informacji. Przedstawiam Państwu Dwór Schloß-Anaicht.

Dwór w Niemstowie- elewacja frontowa (fot. autor 2018)

               Sam pałacyk uroczy, rezydencjonalny, schowany skwapliwie przed ludźmi, niewidoczny, jakby przycupnięty, z dala od głównego traktu wiodącego przez wieś, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeczki Niemstowskiej Młynówki, z której odnoga doprowadza wodę do przypałacowego stawu.

Przypałacowa fosa (fot. autor 2018)

            Obecny budynek z przełomu XIX i XX wieku posadowiony na niewielkim podwyższeniu, z centralnie umieszczonym wejściem nosi nadal ślady XVI-wiecznej pierwszej zabudowy kiedy to staraniem rodu von Axleben–Magnus dwór wybudowano. Posadowiony w kształcie litery H (błędnie w literaturze w kształcie podkowy), podpiwniczony, z wielopłaszczyznowym dachem, ze skromnymi dziś lizeniami okiennymi. Podjazd umieszczony centralnie,wejście podwyższone z ciekawymi kilkustopniowymi, szerokimi schodami z kamienną balustradą. Dawniej z efektowną elewacją ogrodową (poniższe foto) z widokiem z ganku na XVI-wieczną fosę

(źródło: fotopolska.eu)

            Sam ród von Axleben posiadał rozległe nadania na terenie Dolnego Śląska, na samej Ziemi Lubińskiej były to m.in. Zimna Woda, Wielowieś, Bukowna czy Jurcz. Przedstawiciele rodu pełnili ważne stanowiska w piastowskich księstwach Dolnego Śląska, Byli namiestnikami, gubernatorami. Herb rodu to w klejnocie hełm ze złotą koroną i  wyrastającą lipą z pięcioma liśćmi w kolorze srebrnym i żółtym. W jednolitej tarczy trzy żelazne ręczne piły.

Herb Rodu vov Axleben

              Dzisiaj wnętrza pałacu nie zachwycają, wszak zaraz po wojnie nikt o pałace nie dbał, a ówczesny gospodarz, czyli PGR dopełnił jak to powszechnie bywało czary goryczy i pałac mocno zdewastował.

                     Dzisiaj jest szansa. Pałac pomimo zniszczeń jest w dość dobrej kondycji. Ma prywatnego właściciela, ktoś dba, aby nie popadał w dalszą ruinę. Może doczeka lepszych czasów…ta historia jest jeszcze nie napisana.

więcej współczesnych zdjęć pałacu na:

 https://www.facebook.com/LubinNaszaPrzyszloscia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *