LUBIN

PAŁAC KRÓLA WIRTEMBERGII W LUBINIE

          O Pałacu króla Wirtembergii, Wilhelma I Wirtemberskiego(1781-1864) urodzonego w Lubinie, można przeczytać nieliczne artykuły, pooglądać stare zdjęcia w sieci i w literaturze. Pisał o pałacu nieoceniony H. Rusewicz i inni regionaliści.

          Pałac do lat 50-tych XX wieku znajdował się w miejscu, gdzie dziś znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1. Dziś zamieszczam niepublikowane zdjęcie fasady czołowej pałacu z wyraźnie widocznymi popiersiami dwóch cesarzów – Juliusza Cezara w lewej niszy i Oktawiana Augusta w niszy po prawej. Na szczycie widoczny również herb władców Wirtembergii.

 Pałac w Lubinie w zimowej szacie- widać również firany w oknach pałacu

Pałac w Lubinie w zimowej szacie – widać firany w oknach pałacu (ze zbiorów własnych)

          Miało to być nawiązanie do szczytnych idei cesarstwa rzymskiego jakie przyświecały władcom Wirtembergii i przywoływać królewskie pochodzenie. Wszak król Wilhelm żonaty był (ślub w 1816) z córką cara Rosji Pawła I Romanowa – Katarzyną Pawłowną Romanową(1788-1819). To ciekawy i romantyczny wątek. Król zakochał się od pierwszego wejrzenia w pięknej księżniczce (z wzajemnością) i choć był akuratnie żonaty z inną księżniczką – Karoliną Wittelsbach (1792-1873), uzyskał od samego papieża anulację tego małżeństwa i tym samym już nic nie stało na przeszkodzie, aby poślubić piękną carównę. Nie cieszyli się swym szczęściem długo. Po niespełna trzech latach królowa Wirtembergii zmarła na różyczkę.

        Pałac wybudowany około 1778 roku przez znanego architekta Carla Gottharda Langhansa(1732-1808), budowniczy m.in Bramy Brandenburskiej, przetrwał wszystkie wojny, ale czasów socjalizmu już nie. Został zburzony około 1957 roku. Nie pozostał po nim właściwie żaden ślad. Choć być może tzw. Pałac Ślubów w Lubinie to fragment zabudowań związanych z pałacem. Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/LubinNaszaPrzyszloscia?ref=hl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.