okolice Lubina

Osada osieczona pod Lubinem- siedziba Caspara reformatora

Urodził się w 1490 w podlubińskim Osieku. Stworzył religię która przetrwała pół tysiąca lat i nadal ma się dobrze. Oto słów kilka o reformatorze Kasparze Schwenkfeldzie.

Pałac w Osieku. Siedziba rodu Schwenkweldów.
Fot. Krzysztof Matysiak.

W maleńkim Osieku, na rogatkach Lubina, ponad 500 lat temu w szlacheckiej rodzinie urodził się Kacper. Rodzina posiadał środki, by wykształcić syna. Więc już w wieku 15 lat młodzieniec studiuje najpierw w Kolonii, potem we Frankfurcie, by już w wieku 20 lat zostać doradcą Piastów śląskich.

To właśnie Kaspar von Ossig jest odpowiedzialny za przejście na luteranizm księcia legnickiego Fryderyka II legnickiego. Jako kaznodzieja w końcu poróżnił się z samym Lutrem i w rzeczonym Osieku założył własną religię. Nie było łatwo, od samego początku byli prześladowania, ale trwali wierni doktrynie swojego kaznodziei.

Na Dolnym Śląsku byli nawet do 1826, ale już w latach 1731-37 większość wyemigrowała do Pensylwanii (USA). Tam mieszkają do dziś i kultywują wiarę przodków.

Wiedzą o Osieku? Pamiętają? Oczywiście! Co kilka lat grupa Szwenkfeldystów odwiedza Osiek! Miejsce urodzin ich założyciela. Więcej tutaj:
http://www.lubin.pl/traktuja-osiek-niczym-swoja-mekke/?fbclid=IwAR0WYB3Mb0Zdh9-FQwLNxwZSXtyin3fCRDEVjIW003-7NzBfivQWea579wM

Pałac wraz z przyległościami. Fot. Krzysztof Matysiak 2019
Folwark Osiek.Fot. Krzysztof Matysiak 2019
Folwark Osiek. Fundacja FIKA. Fot. Krzysztof Matysiak 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *