okolice Lubina,  Wycieczki

Największy eratyk Ziemi Lubińskiej „Piotrek”

                Głaz narzutowy, eratyk, narzutnik, fragment litej skały naniesionej przez lądolód. Taką definicję tych obiektów podaje Wikipedia. Na Ziemi Lubińskiej oczywiście także występują omawiane formy. Mamy zatem taki przed Muzeum Ziemi Lubińskiej – to największy eratyk na terenie Lubina:

głaz przed Muzeum Ziemi Lubińskiej (fot. autor)- największy w Lubinie (patrz także: http://mojlubin.blogspot.com/2015/01/rozdzia-40-trzeci-kriegendenkmal-w.html )

        Mamy jeszcze kilka innych pomniejszych. Ale największy, ogromny, znajduje się w lesie niedaleko Rynarcic. Kolos o obwodzie ok. 16 m. i szacowanej wadze ok. 60 ton już w okresie międzywojennym był znany i był miejscem wycieczek lokalnych fanów historii nieożywionej:

Największy eratyk Ziemi Lubińskiej w 1925 roku (fot. polska-org.pl)

      Ten kolos przyniesiony nam w prezencie przez lądolód plejstoceński tysiące lat temu leży oznakowany na niebieskim szlaku  w podlubińskim lesie i jest z rzadka odwiedzany. Porównując do innych tego typu obiektów w Polsce można zauważyć że jest jednym z największych!

fot. autor 04.2021

Naprawdę warto go znaleźć i osobiście zobaczyć, robi niesamowite wrażenie, dzisiejszym fanom okolic Lubina gorąco polecam poszukiwania „Piotrka”

fot. autor 04.2021
fot. autor 04.2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.