Jest takie przysłowie: „niejednemu psu Burek na imię”. Idąc tym tropem poznajmy nazwy miejscowości, które nazywają się Lubin, a niekoniecznie są tym miastem, w którym siedzibę ma m.in. KGHM. Okazało się, że o ile np. Wrocław jest jeden, o tyle „Lubinów” jest kilka. Poniżej owo zestawienie „Lubinów”, może warto je odwiedzić?
1. Wczesnośredniowieczne grodzisko w Lubinie z X wieku- na wyspie Wolin.
www.grodziskolubin.pl. Wspaniałe miejsce, cudowne widoki. To dawna dziś już nieistniejąca miejscowość, ale turystycznie, obowiązkowo do zobaczenia. Polecam na początek odwiedzić znakomitą stronę internetową.
2. Opactwo Benedyktynów w Lubiniu, Wielkopolska, kościół z XII wieku.
http://www.benedyktyni.net/. To nie do końca Lubin, lecz Lubiń. Lecz z 1000-letnią tradycją. Wspaniałe miejsce, a i sławny likier Benedyktynka smakuje po całym dniu wspaniale. Kto nie był w Lubiniu( tak, tak to się pisze) zapraszam do Ojców Benedyktynów- ugoszczą i przyjmą na noc.
3. Lubin (województwo warmińsko-mazurskie) (niem. Louisenthal) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg. W latach 1945-46 miejscowość nosiła nazwę Łowizówka. Wieś wzmiankowana w dokumentach około roku 1750, jako folwark szlachecki pod nazwą Lovisenthal. W roku 1782 w miejscowości odnotowano jeden dom, natomiast w 1858 w trzech gospodarstwach domowych było 34 mieszkańców. W latach 1937-39 było 63 mieszkańców. Mała urokliwie położona mazurska wieś.
4. Lubin (województwo kujawsko-pomorskie) wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Kikół. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa włocławskiego. Niewielka wieś rolnicza.
5. Lubin (województwo lubuskie)(niem. Wildenhagen) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim. W miejscowości funkcjonuje jednostka OSP Lubin, która działa od 1948 r. Zabytki: kościół z XV wieku, oraz dwór klasycystyczny z XVIII wieku. Jest tutaj gdzie się przespać, działa gospodarstwo agroturystyczne.
6. Lubin (powiat gryficki) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w południowej części gminy Gryfice.
Dzieci z miejscowości są dowożone do Szkoły Podstawowej w Trzygłowie. Lubin jest siedzibą leśnictwa. Wieś Lubbyn wymieniona w dokumencie z 1442 roku. Istniał tutaj niewielki gród leśny, pełniący rolę opolnego strażnicy dla miasta Gryfice. Z kolei w dokumencie z 1537 roku pojawia się nazwa Lebbin. Była ona używana do 1945 roku.
Mała wieś folwarczna z zespołem dworsko-parkowym i częścią mieszkalną w formie krótkiej ulicówki z zabudową przeważającą po południowej stronie drogi.
Układ współczesny odpowiada w zasadzie układowi z końca XIX wieku.
7. Lubin (pow. kamieniecki) (niem. Lebbin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, na wyspie Wolin. Nieopodal tego Lubina znajduje się Grodzisko Lubin, o którym pisałem w pkt.1. To wspaniała wieś letniskowa. Działa kilka pensjonatów, czynnych cały rok, a położenie na wyspie Wolin predysponuje Lubin do miana najciekawszej miejscowości ze wszystkich omawianych w tym zestawieniu.
Na terenie współczesnego Lubina w VIII w. p.n.e. osada kultury łużyckiej. We wsi znajduje się neogotycki kościół, przy którym pomnik przyrody, lipa „Babki Proszalne”, o obwodzie 750 cm.
Nad klifem znajduje się punkt widokowy zlokalizowany na terenach średniowiecznego grodziska, które w przeszłości pełniło funkcję latarni morskiej dla statków żeglujących po Świnie i Zalewie Szczecińskim.
W 2009 roku w wyniku prac prowadzonych przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk i studentów archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego odkryto kamienne fundamenty jednej z najstarszych budowli chrześcijańskich na Pomorzu zbudowanej podczas pierwszej misji chrystianizacyjnej św. Ottona w 1124 r. Olbrzymie grodzisko, kontrolujące szlak handlowy przy ujściu Świny do morza, zostało zniszczone w 1173 r. przez wojska króla duńskiego Waldemara I. Kościół przetrwał to wydarzenie i był wzmiankowany w XIV wieku.
We wsi znajduje się również Dom Dziecka przy ul. Głównej 44 oraz Ochotnicza Straż Pożarna, mieszcząca się przy ul. Głównej 2.
Do Lubina można dostać się bezpośrednio autobusami PKS ze Świnoujścia oraz z Międzyzdrojów.
8. Lübben (Spreewald) (dolnołuż. Lubin (Błota), pol. hist. Lubin — miasto w Niemczech na terenie Spreewaldu (dolnołuż. Błota), w kraju związkowym Brandenburgia, stolica powiatu Dahme-Spreewald. Miasto znajduje się w rezerwacie przyrody Spreewald u zbiegu rzek Berste i Sprewy. Około 10 km od centrum znajdują się dwie autostrady: A13 i A15.
Miasto powstało przy starym osiedlu słowiańskim. Lokowane na prawie magdeburskim. Prawa miejskie otrzymało w 1220 r. W średniowieczu, wraz z Dolnymi Łużycami, Lubin przeszedł pod panowanie czeskie, a w 1526 wraz z Czechami pod panowanie Habsburgów. W 1635 r. został przyłączony do Saksonii, a w 1815 r. trafił pod panowanie Prus. Przez cały ten okres pozostawał niewielkim ośrodkiem prowincjonalnym. W kwietniu 1945 r. miasto zostało poważnie zniszczone na skutek działań wojennych.
Lubińskie zabytki:
-zamek – z II poł. XII w., wielokrotnie przebudowywany, z wieżą i pozostałościami murów obronnych oraz dwiema basztami z XVI w.
-kościół – późnogotycki z XV/XVI w.
-Ratusz – z 1717 r., barokowy
-rynek z barokowymi i klasycystycznymi kamienicami
-park miejski założony w XIX w.
-słup milowy poczty saskiej z czasów króla Polski Augusta II z polskim Orłem i litewską Pogonią (1735 r.)!
Na koniec również warto wspomnieć, podnosząc głowę i patrząc w niebo, o jednej z planetoid, która również nazywa się Lubin. Ten Lubin jest raczej nie do odwiedzenia.
Do odwiedzenia i zapoznania się z historią pozostałych Lubinów, gorąco zachęcam.