okolice Lubina,  Wycieczki

„Karczma Sądowa” w Michałowie

Nie było wiele takich obiektów, a na Ziemi Lubińskiej to jedyny taki znany mi obiekt, który zachował się wraz z napisami do naszych czasów. Karczma sądowa w Michałowie, warta jest, aby o nie wspomnieć.

Michałów 2020, fot. autor

Gerichtskretscham (Karczma Sądowa)- taki napis nadal jest widoczny na ścianie dziś już prywatnego domu, w którym do 1945 działała takaż instytucja.

Takie Karczmy funkcjonowały w miejscowościach, w których przecinały się szlaki komunikacyjne, mieszkała zróżnicowana ludność, gdzie często dochodziło do różnego rodzaju nadużyć, przestępstw i trzeba było je na miejscu rozstrzygać, bez zbędnego angażowania sądów centralnych.

Takie sądy ludowe przeprowadzone przez najważniejsze, poważane osoby były respektowane, a samo funkcjonowanie przynosiło wymierne efekty w postaci szybkiego egzekwowania prawa i stabilizacji życia lokalnych społeczności.

Gerichts-Kretschamt Oswald Talke(Karczma sądowa Os. Talke), fot.polska-org.pl

Michałów, to interesująca wieś otoczona ze wszystkich stron lasami, znana z pięknej corocznej łemkowskiej watry, ale historia tego budynku także warta jest choćby tego niewielkiego wspomnienia.

Michałów 2020, fot. autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *