okolice Lubina,  Wycieczki

„Karczma Sądowa” w Michałowie

Nie było wiele takich obiektów, a na Ziemi Lubińskiej to jedyny taki znany mi obiekt, który zachował się wraz z napisami do naszych czasów. Karczma sądowa w Michałowie, warta jest, aby o nie wspomnieć.

Michałów 2020, fot. autor

Gerichtskretscham (Karczma Sądowa)- taki napis nadal jest widoczny na ścianie dziś już prywatnego domu, w którym do 1945 działała takaż instytucja.

Takie Karczmy funkcjonowały w miejscowościach, w których przecinały się szlaki komunikacyjne, mieszkała zróżnicowana ludność, gdzie często dochodziło do różnego rodzaju nadużyć, przestępstw i trzeba było je na miejscu rozstrzygać, bez zbędnego angażowania sądów centralnych.

Takie sądy ludowe przeprowadzone przez najważniejsze, poważane osoby były respektowane, a samo funkcjonowanie przynosiło wymierne efekty w postaci szybkiego egzekwowania prawa i stabilizacji życia lokalnych społeczności.

Gerichts-Kretschamt Oswald Talke(Karczma sądowa Os. Talke), fot.polska-org.pl

Michałów, to interesująca wieś otoczona ze wszystkich stron lasami, znana z pięknej corocznej łemkowskiej watry, ale historia tego budynku także warta jest choćby tego niewielkiego wspomnienia.

Michałów 2020, fot. autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.