LUBIN

FABRYKA OGÓRKÓW I KISZONEJ KAPUSTY W LUBINIE (Gurkeneinlegerei und Sauerkohlfabrik Lüben)

           Dawna fabryka ogórków i kiszonej kapusty w Lubinie mieściła się w nieistniejącym już dziś budynku przy ul. Kolejowej (Banhofstraße 3). Ów budynek (poniżej na zdjęciu) mieścił się niedaleko Browaru, czyli dzisiejszej ul. Odrodzenia 3A (Księgarnia Świstak).

          Fabryką ogórków oraz browarem zarządzała znana lubińska rodzina braci Hoffmann. Ogórkowy biznes szedł przed wojną na tyle dobrze, że potrzeba była dodatkowa lokalizacja dla ogromnych beczek w których w solance trzymane były ogórki i kiszona kapusta. Tą lokalizacją była dzisiejsza ulica róg Odrodzenia i Traugutta (dawny Rolniczy Dom Towarowy), przed wojną przy ulicy Bahnhofstraße /Hann-von-Weyhern-Straße. Oba adresy są widoczne na ulotce reklamowej poniżej:\

Również na przedwojennej mapie miasta Lubina zobaczyć możemy nową lokalizację dla zakładu przetwórstwa warzyw i owoców rodziny Hoffmann:

(fot.lueben-damals.de)

Na tej powyższej, starej pożółkłej ulotce reklamowej widać, że dzięki systematycznemu rozwojowi bracia Hoffmann w latach 30-tych XX wieku mogli się poszczycić produkcją już nie tylko ogórków i kapusty, ale i przetwórstwem pełnej gamy owoców i warzyw.

            Jak natomiast duże były to beczki niech świadczą poniższe zdjęcia bawiących się dzieci. Zdjęcia pochodzą właśnie z okolic ulicy Traugutta:

Na tle tych imponujących swoją wielkością drewnianych olbrzymów fotografowali się również pracownicy zakładu:

Warto również w tym  miejscu wspomnieć o samych budynkach fabrycznych. Otóż zakład przetwórstwa mieszczący się przy Rynku przy ulicy Banhofstraße 3 został po II Wojnie Światowej wraz z prawie całą zabudową starego miasta wyburzony w latach 60-tych XX wieku. Jak wiemy w tym miejscu zachował się jedynie budynek starego browaru w którym dziś mieści się księgarnia:

Natomiast druga lokalizacja przy ul. Banhofstraße 19 (róg Traugutta) stoi nadal – to budynek z lat 30-tych XX wieku. Aktualnie opuszczony obiekt dawnego domu towarowego:

To kolejny budynek dawnego przedwojennego Lubina do wyburzenia…

Zdjęcia:

polska-org.pl

lueben-damals.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.