9 komentarzy

 • ~Piotr

  Witam, zainteresowala mnie Pana strona, min. Dlatego ze poszukiwalem jakis informacji na temat opuszczonych zabudowan przy dolinie zimnicy od strony ul. Granitowej. Czy wie Pan moze co tam bylo? Interesuje sie informacjami na temat dawnych dziejow Lubina od niedawna a na temat tych zabudowan nikt nic nie pisze. Bylbym wdzieczny. Pozdrawiam

  • Marcin Owczarek

   Hej Piotrze,
   przebiegam niedaleko tych zabudowań, biegając Doliną Zimnicy. Ale szczerze mówiąc akurat na ten temat wiem niewiele. To tereny tzw. Katangi, ale jakie było przeznaczenie tych opuszczonych od jakiegoś czasu budynków niestety nie wiem. Pozdrawiam

  • ArturRegionalistaarcheolog pasjonat

   Niewiem dokladnie o ktore budynki chodzi.. Wiem tylko ze w rejonie katangi do tak zwanego nalpiego gaju a nawet za istnialo na przelomie wiekow kilka mlynow. Prawdopodobnie wodnych.. W czasach ksiestwa legnickiego.. Z map ostatniego Piasta jasno widac ze bylo tam bodajze 5mlynow. Podejrzewam ze wszelkie inne budowle moga miec znaczenie gospodarsko mieszkalne zeiazane z dzialalnoscia rzecznych mlynow. Nie mam pewnosci bo nie do konca eiem o ktore budynki czy pozostalosci chodzi.. Bo sa tam tez budynki ze znacznie pozniejszego okresu. Ale wydaje mi sie ze sa jakas tam kontunuacja proby wykorzystania rzeki w XVII wieku. Wszustkich zaintetesowanych historia naszego regionu zapraszam do obserwacji czytania czy tez zamiszczania z wyzej wymienionym tematem artukolow na grupie na fb o nazwie historia pisana historia kopana. Pozdrawiam regionalnych historycznych maniakow jak ja 🙂

 • ~Karolina

  Witam!
  Czy posiada Pan jakiś namiar do prof Stanisława Tokarczuka? Zbieram informacje na temat zabytków ziemi lubińskiej.
  Jestem pilotem wycieczek i wciąż jeszcze tli się we mnie nadzieja na rozbudzenie ciekawości tutejszych mieszkańców o swoim miejscu zamieszkania. Obecnie przebywam na stałe we Wrocławiu i staram się nawet wśród znajomych podnosić świadomość o miejscu, z którego pochodzę. Dziękuję, że z Pana bloga mogę czerpać swoją wiedzę! Pozdrawiam.

 • ~Maciek

  Czyżby blog umarł??
  Mam pytanie. Czy wie Pan coś na temat kolejki wąskotorowej w Lubinie. Nigdzie nie znalazłem wzmianki o niej, a wiem, że taka kolejka była.
  Pozdrawiam.

  • Marcin Owczarek

   Maciek,
   sprawy rodzinne i ostatnio mało czasu ;-(. Mam nadzieję niedługo wrócić do pisania ;-). Odnośnie kolejki wąskotorowej w Lubinie- też keidyś badałem ten temat, nawet kilka lat temu miałem jakieś zdjęcie dokumentujące istnienie takowej. Była (z tego co usłyszałem) taka kolej obsługująca KFGM , zdaje się gdzieś pomiędzy szybem Wschód i Zachód. O inne nie słyszałem. Istnieją zaś do dziś bez małą kompletne tory wąskotorowe na terenie majątku Miroszowice, transport pomiędzy budynkami na przełomie XIX i XX w. w Miroszowicach odbywał się po torach! Też muszę o tym napisać, tym bardziej, że mam trochę materiałów na ten temat .
   Pozdrawiam
   Marcin
   P.S. jak coś dzwoń 601881194

   • ArturRegionalistaarcheolog pasjonat

    Witam a ma pan jakies informacje na temat kopalni gliny nie daleko Lubina glownego.. W lesie z moich obserwacji i wiedzy wynika ze byl tam oboz pracy w czasie 2ws a wczesniej kopalnia gliny. Calosc jakby wysadzona i zorana lub co bardzo mozliwe takze zbombardowama ewentualnie ostrzal artyleryjski.. Bo tedy wycowywali sie ci z herman gering i gross deutschland. Z kolei ruski yedy szedl. Za nimi takze.. Az skonczyli wiekszosc w kotle pod sobinem.

 • ArturRegionalistaarcheolog pasjonat

  Co do anny Jagielonki to gdzie w koncu spoczywa? W fawnym klasztoze na terenie niemiec gdxie jest owa tablica? W legnicy? Gdzie jest sarkofag. Podobmo zmarla w Lubinie. Swoja droga czy w duzym kosciele lub na wzgorzu zamkowym jie trafimy na jakies jej upamietnienie np epitafium.. Bo male gryfy pod stropem sie znajda z tego co kojarzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.