Bez kategorii

CMENTARZ MAŁOMICE

              Już kilkanaście miesięcy temu KAZ (adres do wiadomości autora) napisał mi o starym cmentarzu na Małomicach, komentując mój post o dawnych cmentarzach Lubina ( czyt: http://lubin-nasza-przyszloscia.pl/DAWNE-CMENTARZE-LUBINA,2,ID417716424,n ). Ponieważ KAZ napisał bardzo dużo interesujących rzeczy o nieistniejącym już dzisiaj cmentarzu na Małomicach, przytoczę  jego e-mail w całości:

Cmentarz znajdował się w tym miejscu zaznaczonym na planie: 

                          

Na zdjęciu lotniczym zaznaczone jest obecne boisko do piłki nożnej, a plusikiem zaznaczony jest środek cmentarza:

           W latach ’80 bawiłem się tam jako dziecko. Ponieważ dzieci często wchodziły do dwóch otwartych grobowców zostały zawalone wejścia. Część grobów powinna byś jeszcze widoczna, pamiętam że pod koniec lat 70 na niektórych grobach przyjezdni ludzie palili lampki – być może byli to Niemcy- nie pamiętam dokładnie…
Cmentarz został zniszczony około 1982-1984 roku. Te zarośla dookoła plusika tworzą kwadrat, północna część została zniszczona przy budowie boiska do piłki nożnej.
Powinny być jeszcze widoczne obmurówki grobów i zawalone grobowce.

 

                 Oczywiście pojechałem zweryfikować otrzymane informacje. Cóż, rzeczywiście po samym cmentarzu zostały nędzne resztki. Na jego miejscu powstało natomiast piękne boisko. 

                           

                Sam cmentarz w swoisty sposób też został uhonorowany, ponieważ dwa nagrobki pozostawiono i ogrodzono. Jedynie one dziś świadczą, że kiedyś był tutaj cmentarz.

                           

                           

               Choć rzeczywiście w okolicznych krzakach nadal można natknąć się na resztki porozbijanych nagrobków.

                            

               Dawniej , jeszcze przed wojną Małomice nie należały administracyjnie do Lubina. Były osobną wioską i jako taka posiadały własny majątek, szkołę, zajazd (niem.: Mallmitz). Jednak z racji bliskości Lubina, wieś była traktowana jako częste miejsce wypoczynku, niedzielnych wycieczek i potańcówek ( już w roku 1892 gazety lubińskie zapraszały do Małomic na wieczorki muzyczne z tzw. tanzmusic).

            Dziś to część Lubina, która pięknieje z każdą dekadą. Warto jednak pamiętać, że na Małomicach był kiedyś ewangelicki cmentarz, to wszak element tutejszej historii.

 

2 komentarze

  • ~Heniek

    Ja także pamiętam ten cmentarz. Środek był dokładnie tam gdzie jest teraz boisko. Cmentarz zaczynał się bezposrednio przy drodze i wznosił się w kierunku płotu betonowego. Wejście było nieco powyżej tego miejsca gdzie umieścił Pan środek cmentarza. Stare mapy Małomic dokładnie określają położenie. Oczywiście są dostępne w wielu urzędach i bez problemu można je odnaleść.

    • ~Autor

      Heniek, dziękuję za koment, możliwe, że masz rację, ja byłem tam jak już praktycznie cmentarza nie było :-(. Było juz Orlik. Fajnie, że ktoś czyta moje posty, jak masz jakiś ciekawy temat chętnie poszperam, poszukam i napiszę 🙂 Pozdrawiam M.O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.